Czy można usunąć grawer - sprawdź czy to możliwe!

31 marca 2023

Unikatowy grawer mocno podnosi wartość emocjonalną upominku. Co jednak zrobić w sytuacji, gdy grawer okazuje się nietrafny, na przykład Para Młoda przekłada ślub, albo na naszyjniku widnieje błędne imię? Pierwsze, co przychodzi na myśl, to usuwanie grawera. Ale czy jest to wykonalne? Odpowiadamy!

Spis treści:

  1. Czy można usunąć grawer?
  2. Jak usunąć grawer?
  3. Czy z każdej powierzchni można usunąć grawer?

Czy można usunąć grawer?

Współczesne metody grawerowania laserowego, diamentem i frezem umożliwiają tworzenie personalizowanych napisów i rysunków na praktycznie każdym materiale na przykład na drewnie, skórze i metalu. Na szczęście technologia jest tak zaawansowana, że w wielu przypadkach usuwanie grawera również jest wykonalne. Zwłaszcza w przypadku takich przedmiotów jak obrączki, zegarki, tabliczki, naszyjniki oraz bransoletki, gdzie grawer nie jest zbyt głęboko osadzony.

A ile kosztuje usługa usunięcia grawera? Cena waha się zazwyczaj w granicach 50-300 złotych, zależnie od wielkości i rodzaju grawera oraz od poziomu skomplikowania pracy. Z reguły jest to niewygórowana kwota, która nie obciąża nadmiernie żadnego budżetu.

Jak usunąć grawer?

Jak przebiega usuwanie grawera? W większości przypadków identycznie: w pierwszej kolejności trzeba zeszlifować cienką warstwę materiału, a potem umiejętnie ją wygładzić, aby nie zostały nawet najdrobniejsze pozostałości. Ostatnim etapem jest profesjonalne polerowanie tworzywa.

A czy można samodzielnie pozbyć się grawera? Teoretycznie tak, ale jest to zadanie skomplikowane, czasochłonne i wymagające specjalistycznych umiejętności. Dlatego usunięcie wygrawerowanego napisu lub rysunku warto powierzyć profesjonalistom. Dysponują oni nowoczesnymi tarczami szlifierskimi oraz ściernymi pastami, które bez szkody dla przedmiotu wyeliminują różnego rodzaju oznaczenia.

Czy z każdej powierzchni można usunąć grawer?

Zazwyczaj usunięcie graweru z obrączek, zegarków lub tabliczek nie nastręcza trudności. Zdarza się jednak, że na przykład biżuteria składa się z bardzo cienkich części lub przyjmuje skomplikowane kształty, a szlifowanie i polerowanie mogłoby zniszczyć delikatną strukturę. Kłopotliwe bywa też usuwanie grawera z biżuterii pozłacanej, czyli pokrytej cieniutką warstwą złota.

Jak widzisz, grawerowanie w metalu i pozostałych tworzywach jest odwracalne, ale usunięcie grawera nie zawsze bywa proste, zwłaszcza gdy ten proces mógłby zniszczyć lub uszkodzić pierścionek, naszyjnik czy nieśmiertelnik. Dlatego tak ważne jest, by zawczasu rzetelnie przemyśleć treść napisu lub rodzaj rysunku, który przyozdobi przedmiot.