Dlaczego graweruje się opisy urządzeń mechanicznych?

15 grudnia 2023

W dzisiejszych silnie uprzemysłowionych czasach urządzenia mechaniczne są wykorzystywane w praktycznie każdej fabryce. Dziś więc napiszemy o tym, w jaki sposób zamieścić dane urządzenia na jego obudowie. Czy opis urządzenia lepiej nadrukować bezpośrednio na obudowie, czy na naklejce? Cóż ? żadna z tych metod nie sprawdzi się lepiej niż grawerowanie, które jest naszą specjalnością!

Spis treści:

  1. Obowiązkowe oznakowanie maszyn przemysłowych
  2. Dlaczego oznakuje się maszyny w zakładach przemysłowych?
  3. Grawerowanie ? najtrwalsza forma nanoszenia znaków i liter na powierzchnię

Obowiązkowe oznakowanie maszyn przemysłowych

Przepisy nie regulują dokładnie, jakie konkretnie informacje powinny znaleźć się na urządzeniach mechanicznych w zakładzie. W myśl unijnej dyrektywy 2006/42/WE musi na nich widnieć znak CE, który z kolei świadczy o deklaracji producenta, że dane urządzenie jest zgodne ze standardami UE. W tym miejscu warto podkreślić, że przepis ten odnosi się nie tylko do maszyn wykorzystywanych w zakładach przemysłowych, lecz ogólnie do urządzeń mechanicznych sprzedawanych i używanych na terenie Unii Europejskiej. Dlaczego więc już we wstępie tego artykułu wspomnieliśmy o robotyzacji i fabrycznych urządzeniach? Ponieważ:

  • To właśnie zakłady przemysłowe są narażone na szczegółowe kontrole, a brak oznakowania maszyn może być podstawą do nałożenia kary na właściciela fabryki.
  • Maszyny przemysłowe są często używane w trudnych warunkach ? kurz, pył, wysokie i niskie temperatury mogą powodować zacieranie się nadrukowanych znaków.

Dlaczego oznakuje się maszyny w zakładach przemysłowych?

Oprócz obowiązkowego piktogramu CE, na maszynach bezpośrednio na obudowie maszyny przemysłowej często zamieszcza się informacje takie jak:

  • instrukcja obsługi,
  • parametry techniczne,
  • zasady bezpieczeństwa.

Zamieszczenie powyższych informacji bezpośrednio na stanowisku pracy znacznie usprawnia funkcjonowanie zakładu ? operator może na bieżąco zweryfikować czy poprawnie korzysta z danej maszyny. Wymienione informacje można nanieść na maszynę na kilka sposobów ? na przykład w formie naklejki z nadrukiem lub wydrukować je bezpośrednio na obudowie urządzenia (np. sitodruk). Pamiętajmy jednak, że maszyny przemysłowe często pracują w trudnych warunkach ? wysokie lub niskie temperatury, wszechobecny kurz, tarcie i inne czynniki zewnętrzne nie sprzyjają utrzymywaniu się farby na jakiejkolwiek powierzchni.

Grawerowanie ? najtrwalsza forma nanoszenia znaków i liter na powierzchnię

Sprawa wygląda zgoła inaczej w przypadku grawerowania ? laserowe grawerowanie to najtrwalsza obecnie forma zamieszczania informacji na plastikowej, metalowej, szklanej czy drewnianej powierzchni. Jako GRAWER GROUP uwielbiamy trwałość i solidne rozwiązania ? to właśnie dlatego naszą specjalnością jest grawerowanie. Gdańsk ? to właśnie tu mieści się siedziba naszej firmy, jednak zakres naszych działań rozciąga daleko poza granice tego miasta. Z pasją i zaangażowaniem wygrawerujemy dane techniczne maszyny na tabliczce znamionowej ? to nośnik danych o wiele trwalszy niż naklejka, nie wspominając już nawet o ścieralnym sitodruku!