Grawer ? co to jest? Najważniejsze informacje o grawerowaniu

29 grudnia 2022

Grawer daje możliwość spersonalizowania wielu przedmiotów. Bardzo często stosuje się go na prezentach dla bliskich nam osób. Taki prezent jest wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Pozwala to przekazać drugiej osobie, że taki podarunek jest tylko i wyłącznie dla niej stworzony. Możemy w ten sposób wyrazić swoją wdzięczność i sprawić ogromną radość obdarowywanej osobie.

Spis treści:

  1. Grawer ? co to jest?
  2. Grawer ? co znaczy? Na co zwrócić uwagę?
  3. Grawerstwo ? historia
  4. Co to jest grawerowanie? Metody

 

Grawer ? co to jest?

Grawer to wyżłobiony napis, rysunek, znak lub jakikolwiek inny symbol na różnych powierzchniach, takich jak metal, szkło, kamień czy też drewno.

Grawer ? co znaczy? Na co zwrócić uwagę?

Grawer jest to trwałe wypalenie bądź wykonanie wgłębienia lub rys na twardych powierzchniach dowolnego wzoru, napisu lub grafiki. Używany jest nie tylko do ozdób, ale i w przemyśle na tabliczkach opisujących obiekty i przyciski, na panelach sterujących różnymi maszynami, jak i tablicach z rysunkami schematów urządzeń. Ważne jest, by grawer, co znaczy nasz przedmiot, był wyraźny i czytelny. Powinien spójnie komponować się na przedmiocie i nie zbyt mocno rzucać w oczy.

Grawerstwo ? historia

Jest działem rzemiosła posługującym się właśnie grawerowaniem. Od zarania dziejów ludzie, chcąc zachować pewną wiedzę, ryli w kamieniu najróżniejsze rysunki, a w późniejszym okresie napisy. Stąd też mamy możliwość poznania historii ludzkości. Grawerstwo jest jedną z najstarszych technik artystycznych służących do zdobienia przedmiotów. Dawniej stosowano to tego stalowe rylce osadzone w drewnianych uchwytach. Miały one różne profile, które umożliwiały uzyskanie zróżnicowanych struktur i ułożenia rowków. Tworzeniem na większych obiektach zajmowali się rytownicy. Ich narzędzia różniły się długością ostrza, a kształt wzorów był uzależniony od sposobu trzymania narzędzia.

Co to jest grawerowanie? Metody

Można grawerować na narzędziach przemysłowych oraz elementach stalowych, jak i pierścionkach, bransoletkach, a nawet zapalniczkach. Dawniej grawerowano ręcznie przy użyciu ostrych narzędzi ze stali, obecnie coraz częściej wykorzystuje się do tego maszyny laserowe, diamenty czy też frezy. Laserowe grawerowanie, co to może ozdabiać? Przy pomocy lasera można sprawić, by przedmioty stały się bardzo eleganckie i szlachetne. Nadają się do większości materiałów jak szkło, drewno, metal czy skóra. Utworzony wzór jest matowy, a kolor zależny od podłoża. Grawerowanie frezem możemy użyć do projektów trójwymiarowych. Natomiast grawerowanie diamentem najczęściej stosuje się na metalach. Ciekawym pomysłem są tabliczki grawerowane systemem Braille’a. Zachęcamy do zapoznania się z naszymi usługami grawerskimi.