Grawerowanie w jubilerstwie – przydatne informacje

20 kwietnia 2023

Oryginalna i personalizowana biżuteria może okazać się jednym z najpiękniejszych prezentów od serca. Jeśli zdecydujesz się na model z samodzielnie wybranym grawerunkiem, upominek na pewno zostanie doceniony i stanowić będzie doskonałą pamiątkę. Grawerowanie wykonać można tak naprawdę na dowolnym wyrobie jubilerskim. Bardzo popularne są personalizacje w przypadku obrączek czy naszyjników, ale to niejedyna możliwość.

Spis treści:

  1. Czym jest grawerowanie w jubilerstwie?
  2. Jakie są techniki grawerowania?
  3. Na jakich elementach i materiałach powstaje grawerowanie?
  4. Jakie są najpopularniejsze wzory?

Czym jest grawerowanie w jubilerstwie?

Wiele osób przekonanych jest o tym, że pojęcia grawer i grawerunek są tożsame, ale nie do końca tak to wygląda. Grawerunek to jedna z metod stosowanych w jubilerstwie. Znana jest także jako rytowanie, które polega na umieszczaniu wszelakich ornamentów, napisów oraz wszelkich innych, wybranych przez siebie zdobień na elementach biżuteryjnych. Najczęściej grawerunek praktykowany jest w przypadku biżuterii złotej oraz srebrnej. Trzeba także pamiętać, że grawerowanie w jubilerstwie to jedna z najstarszych technik ozdabiania elementów, ale tej metody nie można mylić ze słowem grawer, czyli z osobą, która wykonuje rytowanie.

Jakie są techniki grawerowania?

Obecnie coraz częściej sięga się po nowoczesne techniki grawerowania laserowego, które pozwalają na wykonanie precyzyjnej pracy w możliwie najkrótszym czasie. Niemniej jednak to właśnie grawerowanie ręczne jest metodą najszlachetniejszą i najbardziej tradycyjną. Wymaga ona jednak zastosowania specjalnych narzędzi, które sprawią, że zdobienie będzie trwalsze i bardziej efektowne. Grawerowanie powstaje z reguły na życzenie klienta. Rzeźbienie grawerunku wymaga od specjalisty dużego skupienia i wyczucia, ponieważ zbyt płytki ryt nie będzie widoczny, a zbyt głęboki może zepsuć biżuterię.

Na jakich elementach i materiałach powstaje grawerowanie?

Tak jak już wspomnieliśmy, zdobienia najczęściej wykonywane są na biżuterii srebrnej oraz złotej. Do najchętniej wybieranych elementów należą obrączki, pierścionki i naszyjniki, ale również bransoletki czy spinki do mankietów w przypadku mężczyzn.

Jakie są najpopularniejsze wzory?

Wykonanie grawerunku z reguły jest kwestią indywidualną. Najchętniej wybieranymi wariantami są jednak imiona oraz daty. Zdarzają się także cytaty, krótkie, miłosne wyznania czy niewielkie symbole, takie jak serduszko.

Zajmujesz się grawerowaniem i chcesz, aby twoje prace zawsze były precyzyjne? W takim razie zdecyduj się na dobrej jakości cechownik jubilerski, który ci to ułatwi.