Grawerowanie wektorowe ? co warto wiedzieć?

28 marca 2023

Potrzebujesz precyzyjnie odzwierciedlonego grawera na tabliczce znamionowej, identyfikatorze lub panelu urządzenia? Zdecyduj się na grawerowanie wektorowe, zwane również nacinaniem lub rowkowaniem, które spełni oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób. We wpisie dokładnie wyjaśniamy, na czym polega grawerowanie wektorowe oraz przedstawiamy zalety tej innowacyjnej techniki!

Spis treści:

  1. Co to grawerowanie wektorowe?
  2. Czym różni się grawerowanie rastrowe od wektorowego?
  3. Grawerowanie wektorowe czy rastrowe?
  4. Na jakich tworzywach stosuje się grawerowanie wektorowe?

Co to grawerowanie wektorowe?

Definicja grawerowania wektorowego nie jest skomplikowana ? wspomniany proces polega na zapisaniu obrazu w postaci brył lub figur. Plik przeznaczony do wydruku składa się z wektorów, które mają oznaczenia liniowe. Podczas grawerowania kontury są kopiowane przez laser wektor po wektorze. Metoda wektorowa świetnie sprawdza się do tworzenia najwyższej jakości tabliczek, identyfikatorów, paneli, schematów, szablonów oraz logotypów. Grawerowanie przebiega zgodnie z projektem wektorowym dostarczonym przez klienta.

Czym różni się grawerowanie rastrowe od wektorowego?

Grawerowanie rastrowe to standardowa metoda, która polega na tworzeniu obrazu poprzez zapisywanie punktowe, czyli za pomocą pikseli. Plik rastrowy to bitmapa, w której laser usuwa piksele punkt po punkcie. Metoda rastrowa nada się głównie do odwzorowania konkretnego obrazka.

Grawerowanie wektorowe czy rastrowe?

Teraz już wiesz, na czym polega grawerowanie wektorowe, kluczowe pytanie brzmi jednak, kiedy warto je wybrać? Jak wspomnieliśmy, w każdym przypadku, gdy zależy Ci na najwyższej jakości grawerze. Metoda wektorowa przewyższa rastrową pod względem precyzyjnego oddania napisu. Dlaczego? Ponieważ plik wektorowy nie zmienia jakości podczas skalowania (zwiększania i zmniejszania projektu), a poza tym daje szeroki wachlarz możliwości przy doborze kolorystyki, kształtu i wyglądu detali.

Na jakich tworzywach stosuje się grawerowanie wektorowe?

Wspomniana metoda nadaje się do znakowania większości tworzyw, w tym metali, materiałów sztucznych oraz aluminium. Grawerowanie wektorowe, zwane również rowkowaniem, zda egzamin zwłaszcza w przypadku nanoszenia na przedmiot cienkich linii, takich jak właśnie napisy na tabliczki grawerowane, identyfikatory i szablony.

A jeśli szukasz firmy, która profesjonalnie wykona grawer wektorowy, skontaktuj się z nami. Chętnie doradzimy, jaka metoda grawerowania najlepiej sprawdzi się przy Twoim zleceniu i przeprowadzimy precyzyjne, wysokojakościowe i korzystne cenowo grawerowanie, które nie obciąży nadmiernie Twojego budżetu!