Historia grawerowania – sprawdź!

22 marca 2023

Czy wiesz, że historia grawerowania sięga… 60 000 lat wstecz? Wieki temu oczywiście wykorzystywano całkowicie inne narzędzia, ale liczne rysunki wyryte na ścianach przez naszych przodków są już uznawane za część grawerowania. Złote grawerowane tabliczki, biżuterię, diademy i pektorały odkryto też w grobowcu Tutanchamona. Dowiedz się, jak grawerowanie zmieniało się na przestrzeni wieków!

Spis treści:

  1. Historia grawerowania – około 60 000 lat rozwoju!
  2. Grawerowanie w przeszłości – czasy biblijne i nie tylko
  3. Jakie narzędzia stosowano do grawerowania?

Historia grawerowania – około 60 000 lat rozwoju!

Diepkloof Shelter Rock w Republice Południowej Afryki – to właśnie w tym miejscu odkryto pierwsze grawerowane przedmioty. Co ciekawe, były to pojemniki wykonane ze strusich jaj, które służyły do przechowywania wody. Już 60 000 lat temu pokrywanie rytami przyjmowało formę sztuki, urozmaicenia i nadawania wartości różnym elementom. Za wczesne grawerowanie eksperci uznali też zdobienia ścienne w jaskiniach i na kościach zwierząt, które wykonali nasi prymitywi dziadkowie i babcie.

A to dopiero początek, bo około 3000 lat p.n.e przodkowie zajęli się grawerowaniem pierwszych pieczęci, które powstawały z kamieni szlachetnych typu steatyt. Pieczęcie służyły oczywiście do podpisywania się przez ważne osoby i zazwyczaj noszono je na przegubie dłoni na sznurku.

Grawerowanie w przeszłości – czasy biblijne i nie tylko

Egipcjanie słynęli z wysokiego poziomu artystycznego graweru – jednym z słynnych elementów był grawerowany bazaltowy „kamień z Rosetty”, na którym wyrytowano dwujęzyczny tekst. Dopiero w roku 1882 Jean Francois Champollion odczytał na jego podstawie hieroglify, co uznano za ważne dokonanie.

Równie liczne wzmianki o rozwoju grawerowania są zawarte w Biblii. Zwróć uwagę, że treść Dekalogu została wyryta na kamiennych tablicach przekazanych Mojżeszowi. Ale, co ciekawe, dopiero około 1430 roku zaczęto grawerować przedmioty bardziej zaawansowanymi urządzeniami na przykład czcionką drukarską.

Jakie narzędzia stosowano do grawerowania?

Jednym z pierwszych narzędzi do grawerowania był krzemienny rylec powstały w czasach górnego neolitu. Z czasem pojawiły się oczywiście bardziej rozbudowane przedmioty, takie jak kula grawerska, a w XVII wieku do zdobienia szkła wykorzystano tarczę obrotową umożliwiającą nakładanie cienkich wzorów. Po roku 1600 prym wiódł pantograf, a w drugiej połowie XX wieku rozwinęło się grawerstwo przemysłowe. Gdy pojawiły się maszyny CNC, grawerowane tabliczki i inne przedmioty podbiły rynek. Obecnie prym wiodą lasery do grawerowania, a branżą nieustannie się rozwija, więc, kto wie, co czeka nas za 10, 20 czy 50 lat?