Jak grawerować stal?

29 maja 2023

Stal jest jednym z najpowszechniej używanych materiałów, a więc bardzo często korzysta się z niej również podczas grawerowania. Jest wytrzymała, z reguły dość gruba, co sprawia, że nie ma ryzyka, iż któryś z elementów popęka. Grawerowanie na stali wykorzystywane jest w przeróżnych odnogach biznesu.

Spis treści:

  1. Jak grawerować stal przy pomocy lasera?
  2. Po co grawerować stal?
  3. Sposób grawerowania polegający na wytrawianiu laserowym
  4. Jak natomiast wygląda grawerowanie mechaniczne stali

Jak grawerować stal przy pomocy lasera?

Do najpowszechniejszej i nowoczesnej metody grawerowania stali zalicza się przede wszystkim grawerowanie przy użyciu lasera. Grawerowanie laserowe stali odbywa się bez kontaktu z częścią i nie wymaga ani obróbki wstępnej, ani końcowej. Rezultatem, jaki można pozyskać, jest oczywiście wysoko jakościowe wykończenie stali bez obawy o to, że zostanie ona zniszczona.

Po co grawerować stal?

Kolejnym pojawiającym się pytaniem naturalnie jest to, dlaczego w ogóle warto grawerować stal? Przede wszystkim w ten sposób można wygodnie i trwale nanieść wszelkie oznaczenia, które mogą być przydatne podczas użytkowania danego przedmiotu. Mowa tutaj, chociażby o oznaczeniach na rurach, stałych elementach konstrukcji, czy stalowych urządzeniach codziennego użytku. Taki grawer jest nieścieralny, co sprawia, że zawsze można go odczytać i został naniesiony na stałe.

Sposób grawerowania polegający na wytrawianiu laserowym

Jednym ze sposobów na to, jak wykonać prawidłowy grawer, który pozostanie na powierzchni na zawsze, jest właśnie wytrawianie laserowe. Takie grawerowanie powstaje w momencie, w którym ciepłe wiązki topią jedynie powierzchnię materiału, a nie wnikają do jej wnętrza. Ten proces umożliwia grawerowanie nawet bardzo płytko, co nie tylko pozwala uzyskać efekt wysokiej jakości, ale i zaoszczędzić czas. To istotne w przypadku osób, którym zależy na szybko wykonanym zleceniu.

Jak natomiast wygląda grawerowanie mechaniczne stali

Do wcześniej wykorzystywanych metod zaliczyć można także mechaniczne grawerowanie stali, które jednak wymaga większego doświadczenia i uważności. Obecnie ta metoda jest również droższa, niż wykonywanie grawerowania przy wykorzystaniu lasera. To właśnie dlatego wszystko wskazuje na to, że to laser cieszyć się będzie rosnącą popularnością.

Zastanawia cię, jak wygląda natomiast grawerowanie stali nierdzewnej? Sprawdź koniecznie, jakie nowoczesne metody prezentujemy i, w jaki sposób można wykonać to przy pomocy lasera, aby wykonane zdobienie było wysokiej jakości i przede wszystkim było w pełni trwałe.