Jakie jest zastosowanie grawerowania laserowego w przemyśle?

25 marca 2023

Portfele, książki, breloki, tabliczki – to tylko niektóre elementy zdobione przez grawer laserowy, który stanowi alternatywę dla grawerowania mechanicznego. Jego fenomen tkwi przede wszystkim w precyzji, dokładności i estetycznym wykończeniu. Nic zatem dziwnego, że znalazł zastosowanie w wielu branżach. Z artykułu dowiesz się, jakie jest dokładnie  zastosowanie grawerowania laserowego w przemyśle!

Spis treści:

  1. Grawerowanie laserowe – dlaczego jest tak popularne?
  2. Grawerowanie w przemyśle – czy jest skuteczne?
  3. Jakie jest zastosowanie grawerowania laserowego w przemyśle?

Grawerowanie laserowe – dlaczego jest tak popularne?

Wystarczy się rozejrzeć, by zobaczyć efekty laserowego grawerowania – dotyczą one książek, notesów, portfelów, breloczków, tablic informacyjnych i wielu innych przedmiotów. Urządzenie generują wiązki laserowe, które dotykają powierzchni i w ten sposób znakują ją zgodnie z indywidualnymi potrzebami.

Dlaczego grawerowanie laserowe jest tak popularne? Przede wszystkim charakteryzuje je największa precyzja i dbałość o najdrobniejsze detale. Laser sprawdza się nawet na bardzo cienkich lub małych tworzywach i ze szczegółami oddaje wzory. Technologia laserowa tworzy wręcz wyrafinowane efekty wizualne, gwarantują wysoki poziom estetyki.

Grawerowanie w przemyśle – czy jest skuteczne?

Laser znakuje praktycznie wszystkie materiały, dlatego wiedzie prym w przemyśle. Jakie tworzywa można grawerować? Przede wszystkim różne metale, w tym stal i aluminium, ale i drewno, szkło, ceramikę, plastik, skórę, laminaty i tworzywa drewnopodobne.

Tak więc laser nadaje się do użytku na materiałach naturalnych oraz sztucznych, co daje ogromne możliwości użytkowe. A jeśli jeszcze do tego weźmiemy pod uwagę to, że laser znakuje precyzyjnie, dokładnie, szybko, nadaje się do seryjnej pracy i odwzorowuje najdrobniejsze detale, nic dziwnego, że podbija przemysł swoją wielofunkcyjnością.

Jakie jest zastosowanie grawerowania laserowego w przemyśle?

W jaki sposób można używać grawerowania laserowego podczas produkcji? Nadaje się do oznaczania powierzchni kodami identyfikacyjnymi. Stosuje się go do znakowania numerami seryjnymi, numerami katalogowymi i informacjami o terminach ważności czy dacie produkcji. Znakowanie towarów to jedno, ale grawer laserowy umożliwia tworzenie paneli sterowniczych, urządzeń pomiarowych i obudowy sprzętów.

Grawer laserowy zdobi również elektronikę, sprzęty medyczne, części motoryzacyjne, a nawet gadżety firmowe. Dlatego jego zastosowanie w przemyśle jest niezwykle szerokie, a firmy, takie jak Grawer Group wykonują profesjonalne znakowanie na przeróżnych materiałach w przemyśle, począwszy od metalu, a skończywszy na skórze.