Jakie materiały nadają się do grawerowania?

31 marca 2023

Grawerstwo to jedna z najstarszych technik artystycznych wybieranych do zdobienia przedmiotów. Niektórzy naukowcy sugerują, że jeden z najstarszych grawerów ma aż 60 000 lat i udekorował pojemnik ze strusiego jaja. Obecnie grawerowanie jest zautomatyzowane i oferuje znacznie więcej, zwłaszcza jeśli chodzi o znakowanie metali, drewna czy tworzyw sztucznych. Odpowiadamy, jakie materiały nadają się do grawerowania!

Spis treści:

  1. Jakie materiały można grawerować laserowo?
  2. Na czym można grawerować frezem?
  3. Grawerowanie laserowe czy frezem?

Jakie materiały można grawerować laserowo?

Breloczki, tabliczki, dekoracje bardzo często zdobi laserowy grawer, który wyróżnia największa precyzja i odwzorowanie detali. Grawerowanie laserowe znajduje zastosowanie zwłaszcza przy budowaniu wizerunku marki, ponieważ świetnie nadaje się na przykład do zdobienia gadżetów firmowych.

Laser zapewnia wysoki poziom estetyczny, ale co najważniejsze nadaje się do grawerowania nie tylko metali, ale i pozostałych tworzyw, których powszechnie używamy. Wśród nich są drewno, szkło, skóra, tworzywa skóropodobne, guma, sklejka, laminaty, a nawet marmur. W ten sposób powstają eleganckie portfele, ramy na zdjęcia, tablice, etui na okulary, tabliczki grawerowane i kalendarze.

Co więcej, grawerowanie laserowe sprawdzi się też do znakowania tworzyw sztucznych, takich jak akryl, PCV, pleksi i poliester. Łatwo więc zauważyć, że wiązki lasera radzą sobie z praktycznie każdym materiałem i wszędzie tam, gdzie liczy się precyzja i detal.

Na czym można grawerować frezem?

Grawerowanie mechaniczne z wykorzystaniem frezów umożliwia najgłębsze znakowanie zwłaszcza na dużych powierzchniach i tam, gdzie detale nie są najważniejsze. Jakie materiały można grawerować frezem? Do tego zadania świetnie nadają się różnego rodzaju metale, w tym aluminium, stal, mosiądz i tytan. To jednak nie wszystko, ponieważ grawer zda egzamin także na tworzywach sztucznych i twardych materiałach na przykład na mocnym drewnie.

Jakie przedmioty można grawerować?

W praktyce możliwości są prawie nieograniczone, ponieważ obecnie grawer znajduje się na komputerach, telefonach, portfelach, gadżetach firmowych, książkach, notesach, opakowaniach od lekarstw, pamiątkach, pucharach, dekoracjach domowych i wielu innych przedmiotach. Grawerowanie jest nieodłączną częścią zdobienia, dlatego wiedzie prym w każdej branży.

A jeśli nie wiesz, jakie grawerowanie sprawdzi się w Twoim przypadku, serdecznie zapraszamy do kontaktu z naszymi ekspertami z firmy Grawer Group. Chętnie doradzimy, pomożemy i stworzymy perfekcyjny grawer na miarę indywidualnych potrzeb!