Jakie tablice są niezbędne w szpitalu?

04 grudnia 2023

Placówki medyczne muszą być odpowiednio oznaczone. Pomaga to zachować bezpieczeństwo pacjentów i usprawnić pracę personelu. Dzięki temu organizacja w szpitalu jest na najwyższym poziomie. Bez takich informacji w budynku zapanowałby chaos. Chcesz wiedzieć więcej? Zapraszamy do lektury!

Spis treści:

  1. Jakie tablice do szpitala wybrać, aby ułatwić poruszanie się po placówce?
  2. Tabliczki w salach szpitalnych
  3. Tablice w szpitalu – jak wyglądają?

Jakie tablice do szpitala wybrać, aby ułatwić poruszanie się po placówce?

Szpital to miejsce, które kojarzy się nie tylko z chorobami i lekarzami, lecz również z labiryntem korytarzy i pokojami o różnym przeznaczeniu. Do najważniejszymi pomieszczeń na oddziałach należą sale chorych. W ich skład wchodzą też m.in. gabinet ordynatora, pokój lekarzy, pokój pielęgniarek, gabinet zabiegowy. W innych częściach placówki może znajdować się także kuchnia, stołówka, świetlica, magazyn. Zdarza się, że przy szpitalu są ulokowane przychodnie specjalistyczne i laboratorium diagnostyczne.

Decyzja o tym, jakie tablice do szpitala należy wybrać, jest bardzo ważna, gdyż ogrom pomieszczeń o określonych funkcjach wymaga poprawnego ich oznaczenia. Wpływa to na swobodne poruszanie się pacjentów i personelu medycznego po placówce. Tabliczki na drzwi z numerem pokoju czy nazwą ułatwiają znalezienie konkretnego pomieszczenia, a te powieszone na ścianach, tak jak drogowskazy, często wskazują kierunek do poszczególnych gabinetów.

Tabliczki w salach szpitalnych

Szpital to placówka, gdzie codziennie prowadzona jest walka o zdrowie i życie chorych. W takim miejscu znaczna liczba osób odwiedzających ich i duża rotacja pracowników nie wpływa zbyt dobrze na przepływ informacji odnośnie do licznych zaleceń lekarskich, które mają duże znaczenie w dbaniu o bezpieczeństwo pacjentów. Wówczas należy umieszczać przy łóżku chorego tablice np. dotyczące poszczególnych zaleceń dotyczących karmienia i pielęgnacji, czy przypominające o użyciu środka dezynfekującego.

Tablice w szpitalu – jak wyglądają?

Tablice informacyjne przeznaczone do szpitali zazwyczaj wyróżniają się niebieską i białą kolorystyką. Najczęściej stosuje się:

  • tablice prostokątne z napisem, czyli nazwą gabinetu lub pokoju;
  • piktogramy, czyli obrazkowe ukazanie specjalizacji lekarza lub funkcji pomieszczenia;
  • piktogramy z opisem, czyli połączeniem dwóch powyższych opcji.

Zazwyczaj piktogramy  i piktogramy z napisami umieszczane są najczęściej przy wejściach na dany oddział, do laboratoriów i do pokoi zabiegowych. Z kolei oznaczenia na drzwi gabinetów lekarskich mają formę tekstową. W tym przypadku świetnym rozwiązaniem są tabliczki grawerowane, które są nie tylko eleganckie, lecz również podkreślają profesjonalizm wnętrz. Znajdziesz je w ofercie naszego sklepu, gdzie są dostępne także inne rozwiązania dotyczące oznaczeń tego typu. Zapraszamy do Grawer Group!