Metody i narzędzia wykorzystywane w grawerowaniu

20 kwietnia 2023

Grawerowanie lub inaczej rytownictwo jest jedną z najstarszych technik zdobienia biżuterii i przedmiotów użytkowych. Dlatego w niniejszym artykule chcielibyśmy opowiedzieć o metodach grawerowania oraz narzędziach przez nas używanych. Na czym polega grawerowanie laserowe i jakie są jego zalety? Jakim narzędziem wykonuje się grawerowanie ręczne? Zapraszamy do lektury!

  1. Grawerowanie ? jedna z najstarszych metod zdobienia powierzchni twardych
  2. Grawerowanie ręczne
  3. Grawerowanie laserowe

Grawerowanie ? jedna z najstarszych metod zdobienia powierzchni twardych

Już we wstępie wspomnieliśmy, że grawerowanie jest jedną z najstarszych metod zdobienia biżuterii i przedmiotów. Trudno jest dokładnie określić, od kiedy ludzkość stosuje tę technikę, jednak grawerunki znaleziono między na naczyniach pochodzących z około 2000 roku p.n.e. z Babilonii. Na przestrzeni wieków technika grawerowania była udoskonalana. Wzory początkowo były wykonywane przy użyciu rylca, czyli twardego narzędzia. Znane były również techniki grawerowania przy użyciu kwasów. Dziś zdecydowana większość motywów i napisów graweruje się przy użyciu lasera, a kontrole nad całym procesem sprawuje komputer.

Grawerowanie ręczne

Dziś grawerowanie ręczne jest coraz rzadziej stosowaną metodą ? między innymi ze względu na dużą ilość czasu i energii, jaką należy przeznaczyć na wykonanie grawerów. Jakie są narzędzia wykorzystywane przy grawerowaniu ręczne? Jest to tak zwany rylec, czyli ostrze osadzone na grzybkowatym uchwycie. Rylca używa się najczęściej do grawerowania drewna i metali miękkich ? na przykład miedzi. Grawerowanie ręczne jest obecnie metodą artystyczną, jeżeli chodzi o zastosowanie komercyjne, to o wiele lepiej w tym wypadku sprawdza się grawerowanie laserowe.

Grawerowanie laserowe

Grawerowanie laserowe zostało odkryte w połowie XX wieku i można śmiało uznać, że zrewolucjonizowało rynek grawerski. Dzięki zastosowaniu lasera możemy szybko nanosić napisy i wzory na twarde powierzchnie twardych metali czy tworzyw sztucznych. Ponadto, dzięki zastosowaniu tej metody łatwiej obrabia się tworzywa kruche takie jak na przykład szkło. Użycie lasera do grawerowania znacznie rozpowszechniło tę metodę zdobienia. Umożliwiło szybkie tworzenie złożonych motywów graficznych, a nawet zmiana koloru obrabianej powierzchni. Obecnie grawerowane motywy są przygotowywane na komputerze ? dlatego jeszcze przed wykonaniem graweru, możemy przewidzieć efekt końcowy i wprowadzić ewentualne poprawki w projekcie. Naszym zdaniem to obecnie najdokładniejsza i najszybsza metoda grawerowania.