Porównanie grawerowania laserowego i mechanicznego
Czy wiesz, że grawerstwo ma swoje korzenie w Babilonii, gdzie już w 2000 roku p.n.e mieszkańcy żłobili wzory w naczyniach. Obecnie technik grawerowania jest znacznie więcej, a co najważniejsze, są one zautomatyzowane, precyzyjne i trwałe. W artykule przedstawimy porównanie grawerowania laserowego i mechanicznego ? czyli jednych z najpopularniejszych metod!
Spis treści:
- Grawerowanie laserowe vs mechaniczne ? czym się różnią?
- Grawerowanie laserowe kontra mechaniczne ? zalety i wady
- Kiedy grawerowanie laserowe, a kiedy mechaniczne?
Grawerowanie laserowe vs mechaniczne ? czym się różnią?
Tworzenie napisów, wzorów i grafik na metalu, drewnie czy plastiku nie stanowi już problemu ? grawerowanie daje szerokie spektrum możliwości, jeśli chodzi o precyzyjną obróbkę. Obecnie dużą popularnością cieszy się grawerowanie laserowe, które opiera się na stosowaniu strumienia światła laserowego oraz grawerowanie mechaniczne z użyciem narzędzi skrawających, które tworzą wgłębienia za pomocą frezów.
Porównanie grawerowania mechanicznego i laserowego dotyczy nie tylko techniki pracy, ale i odmiennych zastosowań. Ten pierwszy typ obróbki świetnie sprawdza się przy tworzywach, gdzie liczy się wykonanie jak najgłębszego grawera. Natomiast metoda laserowa zda egzamin tam, gdzie istotna jest precyzja i detale na przykład przy tworzeniu logo lub drobnego napisu.
Grawerowanie laserowe kontra mechaniczne ? zalety i wady
Grawerowanie mechaniczne wyróżnia trwałość i możliwość wykonania głębokich żłobień. Świetnie sprawdzi się podczas tworzenia grawera na dużych i wymagających powierzchniach. Metoda mechaniczna jest też częściej stosowana w przypadku pojedynczych elementów lub ich niewielkiej ilości, a nie produkcji seryjnej, ponieważ wymaga czasochłonnego mocowania elementów.
Grawerowanie laserowe idealnie zdaje egzamin w trakcie precyzyjnej i szczegółowej obróbki. Jeśli zależy Ci na oddaniu najdrobniejszych detali, to będzie odpowiednia metoda. Laser dobrze sprawdza się też na małych powierzchniach i służy podczas seryjnej produkcji, ponieważ obrabiany materiał nie wymaga mocowania.
Kiedy grawerowanie laserowe, a kiedy mechaniczne?
Grawerowanie laserowe doceni każdy, komu zależy na jak najprecyzyjniejszym oddaniu detali i seryjnej produkcji. Natomiast w przypadku pojedynczych, dużych elementów, gdzie precyzja nie gra najważniejszej roli, a liczy się głębokość grawera, metoda mechaniczna to strzał w dziesiątkę.
Teraz już wiesz, jak przebiega grawerowanie laserowe kontra mechaniczne. A jeśli szukasz specjalistów do wykonania logo, napisów, grafik lub konkretnego wzornictwa, skorzystaj z usług Grawer Group ? przeprowadzamy precyzyjną, szybką i profesjonalną technikę znakowania laserem.