Porównanie grawerowania laserowego i mechanicznego

25 marca 2023

Czy wiesz, że grawerstwo ma swoje korzenie w Babilonii, gdzie już w 2000 roku p.n.e mieszkańcy żłobili wzory w naczyniach. Obecnie technik grawerowania jest znacznie więcej, a co najważniejsze, są one zautomatyzowane, precyzyjne i trwałe. W artykule przedstawimy porównanie grawerowania laserowego i mechanicznego – czyli jednych z najpopularniejszych metod!

Spis treści:

  1. Grawerowanie laserowe vs mechaniczne – czym się różnią?
  2. Grawerowanie laserowe kontra mechaniczne – zalety i wady
  3. Kiedy grawerowanie laserowe, a kiedy mechaniczne?

Grawerowanie laserowe vs mechaniczne – czym się różnią?

Tworzenie napisów, wzorów i grafik na metalu, drewnie czy plastiku nie stanowi już problemu – grawerowanie daje szerokie spektrum możliwości, jeśli chodzi o precyzyjną obróbkę. Obecnie dużą popularnością cieszy się grawerowanie laserowe, które opiera się na stosowaniu strumienia światła laserowego oraz grawerowanie mechaniczne z użyciem narzędzi skrawających, które tworzą wgłębienia za pomocą frezów.

Porównanie grawerowania mechanicznego i laserowego dotyczy nie tylko techniki pracy, ale i odmiennych zastosowań. Ten pierwszy typ obróbki świetnie sprawdza się przy tworzywach, gdzie liczy się wykonanie jak najgłębszego grawera. Natomiast metoda laserowa zda egzamin tam, gdzie istotna jest precyzja i detale na przykład przy tworzeniu logo lub drobnego napisu.

Grawerowanie laserowe kontra mechaniczne – zalety i wady

Grawerowanie mechaniczne wyróżnia trwałość i możliwość wykonania głębokich żłobień. Świetnie sprawdzi się podczas tworzenia grawera na dużych i wymagających powierzchniach. Metoda mechaniczna jest też częściej stosowana w przypadku pojedynczych elementów lub ich niewielkiej ilości, a nie produkcji seryjnej, ponieważ wymaga czasochłonnego mocowania elementów.

Grawerowanie laserowe idealnie zdaje egzamin w trakcie precyzyjnej i szczegółowej obróbki. Jeśli zależy Ci na oddaniu najdrobniejszych detali, to będzie odpowiednia metoda. Laser dobrze sprawdza się też na małych powierzchniach i służy podczas seryjnej produkcji, ponieważ obrabiany materiał nie wymaga mocowania.

Kiedy grawerowanie laserowe, a kiedy mechaniczne?

Grawerowanie laserowe doceni każdy, komu zależy na jak najprecyzyjniejszym oddaniu detali i seryjnej produkcji. Natomiast w przypadku pojedynczych, dużych elementów, gdzie precyzja nie gra najważniejszej roli, a liczy się głębokość grawera, metoda mechaniczna to strzał w dziesiątkę.

Teraz już wiesz, jak przebiega grawerowanie laserowe kontra mechaniczne. A jeśli szukasz specjalistów do wykonania logo, napisów, grafik lub konkretnego wzornictwa, skorzystaj z usług Grawer Group – przeprowadzamy precyzyjną, szybką i profesjonalną technikę znakowania laserem.