Rodzaje graweru ? porównanie sposobów grawerowania

29 grudnia 2022

Grawerowanie przedmiotów praktykuje się już od wielu lat, najczęściej korzystamy z takich usług, aby uwiecznić na ważnym dla nas przedmiocie tekst lub mały, symboliczny obrazek. Kiedyś taka praca wykonywana była ręcznie i wymagała bardzo dużej precyzji od rzemieślnika, dziś dzięki dostępnej na rynku technologii, można zagwarantować najwyższą jakość i estetykę wykonania graweru.

Spis treści:

  1. Rodzaje graweru ? charakterystyka
  2. Rodzaje grawerów a materiał
  3. Sposoby grawerowania a doświadczenie

Rodzaje graweru ? charakterystyka

Można wyróżnić kilka technik, którymi nanoszone są zdobienia na przedmiotach. Rodzaje graweru, które obecnie często są wykorzystywane to te przy użyciu frezu, lasera oraz diamentu. Najbardziej tożsama z tradycyjną praktyką jest technika, do której używa się diamentu, inaczej nazywany diamentem biżuteryjnym. Tę technikę można zastosować w przypadku kiedy powierzchnia jest nierówna, kolor takiego graweru będzie błyszczący i zależny od tego, co znajduje się pod powłoką lakierniczą. Grawerowanie frezem charakteryzuje się możliwością wykonania najgłębszego wycięcia, idealny dla projektów 3D i uzyskania wypukłych ornamentów. Tak powstały wzór, można zabarwić różnymi kolorami farb, uzyskując nietuzinkowy efekt. Technika wykorzystująca laser jest najbardziej precyzyjną i nie wymaga styczności urządzenia z materiałem, doskonale poradzi sobie z bardzo małymi grawerami, które odznaczać się będą precyzją i zachowaniem wszystkich detali. Uzyskany wzór będzie matowy z lekko chropowatą powierzchnią.

Rodzaje grawerów a materiał

Wymienione wyżej rodzaje grawerów należy odpowiednio dopasować do materiału, na którym ma zostać wykonane zlecenie. Użycie frezu sprawdzi się do wszystkich rodzajów metali, tworzyw sztucznych, ale również tą techniką można grawerować naturalne, twarde materiały jak drewno. Odmienna sytuacja jest w przypadku zastosowania diamentu, który jednak najlepiej używać do naniesienia wzorów na metal. Grawerowanie laserowe ma najszersze zastosowanie, ponieważ może ozdobić niemal każdy materiał, nie tracąc przy tym na estetyce wykonania.

Sposoby grawerowania a doświadczenie

Przy tradycyjnej technice ręcznej oczywiste było posiadanie odpowiedniego warsztatu do wykonania pracy. Jednak powyższe sposoby grawerowania również wymagają konkretnego doświadczenia i obsługi urządzeń przez profesjonalistów. Zdajemy sobie sprawę, jak ważny jest ten element, zwłaszcza w sytuacji, gdy powierzane są nam osobiste przedmioty, na których mamy wykonać personalizację. Dlatego dbamy również o ten detal, zapewniając odpowiednie przeszkolenie, a co za tym idzie profesjonalizm.